QCZEK LRS is working very well :)

Finally I found time to test it.

It’s working very well, no single fails safe during whole flight, mavlink telemetry is forwarded via blue tooth to DroidPlanner, so you can track your UAV in realtime.

There was only one issue, the video was sometimes disturbed, especially when trying to use more then 200mW RF power 😉 There is need to check video wiring.

Find out more about QCZEK LRS.

 

6 thoughts on “QCZEK LRS is working very well :)

 1. Nice blog read with interest!! I think LRS with good potential!

  Would it be possible to have Sbus out instead CPPM?
  Would be possible to increase the datarate (at least for the first 4 channels) and have faster update rates? (and trade off some of it’s range) maybe something to be configurable, depending on the use?
  That way it could possibly also be used for racing drones in difficult environments buidings etc.
  It should work better than 2.4ghz.

 2. Hi Fernandez,
  Hi, sbus is quite problematic, because hardware limitation. There is no free serial port and logic inverter to implement sbus. I can think about software implementation, but personally i don’t like it :(.
  There is of course possibility to increase data rate, but it will reduce receiving sensitivity. I will try to implement it as a option in next releases.

 3. Dzień dobry, ja też jestem pasjonatem DIY, zrobiłem do tej pory wiele linków na 70 cm z SI4432. Działa fajnie, ale ostatnio czytam sporo o SX1276, trochę też zastanawia mnie to jak TBS zrobił “niby” taki szybki link (nie mam go więc nie wiem). W przypadku Qlrsa zastanawiam się jak rozwiązałeś parowanie i identyfikację “swojego”. Z SI4432 było łatwiej, bo mamy 4bajty adresowe. W SX1276 tego nie ma, więc zakładam “marnowanie” bajtów w payload. Obejrzałem też moduł, który używasz, fajnie robiony i firma wygląda na profi, ale czemu nie zwykły na SPI i do tego jakiś bluepill STM32 za grosze, ok, wyjdzie kanapka itp, ale ile więcej możliwości od sbusa, po sporta żdby wszystkie statusy były w taranisie. Latałem wcześniej na Ardupilocie, no ale to już raczej padło, przeszedłem na inav, i doceniam sbus i sport no i lua scrypt na taranisie. Super. Ja się tu rzpisałem, ale najważniejsze co chciałem napisać – szacun! Zdaję sobie sprawę ile to zajmuje czasu i mam nadzieję, że jak odvjowam moje pociechy, wrócę do częstszego dłubania DIY w RC. Daj znać jak rozwiązałeś parowanie – proszę i dziękuję. Jacek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.